Historia 11 wrz 2019 | Redaktor
Jak komuniści chcieli przeszkodzić koronacji Madonny [WYKŁAD]

fot. Pit1233, Wikimedia Commons

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wykład ks. dra Pawła Hoppe pt. „Madonna z różą ukoronowana”. Spotkanie odbędzie się 12 września o godz. 18.00, w budynku Zbiorów Archeologicznych (ul. Mennica 2).

Wizerunek Matki Boskiej z różą w bydgoskiej farze jest od XV wieku – choć nie zawsze znajdował się w ołtarzu głównym. Obecnie katedra słynie właśnie z czci oddawanej tu patronce miasta.

„Obraz ukazuje Matkę Bożą, która w ikonografii XV i XVI w. określana jest jako typ Madonny Apokaliptycznej. Historia tego cudownego wizerunku kryje jeszcze wiele tajemnic” – pisze prelegent, ks. Hoppe. Podczas wykładu przybliży historię wizerunku oraz jego bogatą symbolikę.

Obraz Matki Boskiej z różą był dwukrotnie koronowany: najpierw w 1966 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, następnie w 1999 roku przez Jana Pawła II.

Podczas wykładu ks. Hoppe opowie również o okolicznościach pierwszej koronacji – w tym o działaniach komunistycznych władz, które, jak tłumaczy „próbowały zablokować uroczystości, uznając je za działania wyjątkowo niebezpieczne i szkodliwe”.

Spotkanie odbędzie się na wystawie „Kościół katolicki w PRL”. Aby wysłuchać wykładu, należy kupić bilet wstępu (normalny – 5 zł) na tę ekspozycję.

Wystawa czynna jest jeszcze do 29 września.

Ks. Paweł Hoppe - ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej im. bł. bp. Michała Kozala, dr nauk teologicznych, wykładowca historii Kościoła. Studia nad Kościołem bydgoskim zakończył rozprawą doktorską pt. „Kościół katolicki w Bydgoszczy w latach 1945-1989”, obronioną na Wydziale Teologicznym UMK. Współautor i współredaktor wydawnictw: „Kapłani w Dachau związani z terenem obecnej Diecezji Bydgoskiej” (2016), „Między mistyką a codziennością. Magdalena Mortęska i jej rola w reformie trydenckiej" (Pelplin 2017). „Już gościsz Jezu w sercu mym: Pierwsza Komunia święta w I poł. XX wieku w Bydgoszczy i okolicy” (2018)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor