Podróże 23 paź 11:38 | Redaktor
Aktywny wypoczynek w górach. Sprawdź, co ze sobą zabrać [REKLAMA]

fot. nadesłane

Planując wypoczynek na górskich szlakach, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Górskie ścieżki są wymagające, nie da się z nich szybko zejść czy zamówić taksówki, która po Ciebie przyjedzie. Dlatego dokładnie zaplanuj, co musisz ze sobą zabrać.

Tworzenie listy jest niezwykle ważne

Podczas górskich wycieczek musisz być przygotowany na różne zdarzenia. Dodatkowo powinieneś pamiętać, że na szlaku nie będziesz mógł zamówić taksówki – jeśli okaże się, że kondycja jest słabsza, niż myślałeś. Dlatego też na samym początku usiądź i spokojnie przygotuj listę. Gdzie chciałbyś się udać, co pragniesz zobaczyć, jakie trasy planujesz przejść każdego dnia. Jeśli masz w swoim otoczeniu doświadczonych wędrowców, warto im pokazać listę tras. Dzięki rozmowie z nimi będziesz wiedział, czy to, co założyłeś, że przejdziesz w poszczególne dni, jest możliwe przy Twojej kondycji. Może sam jesteś takim doświadczonym wędrowcem w okresie letnim i teraz chciałbyś sprawdzić, jak góry wyglądają w zimowej szacie? Jeśli tak właśnie jest i chcesz spełnić swoje marzenie, pamiętaj, aby dobrze przygotować się do takiej wyprawy. Jednak będzie ona wymagała trochę innych akcesoriów, niż ma to miejsce przy letnich wojażach.

Tworząc listę rzeczy, które musisz zabrać ze sobą na zimową wyprawę, nie możesz zapominać o odpowiednim ubraniu – takim, które jest przewiewne, będzie odprowadzać wilgoć, a jednocześnie będzie dostatecznie grube. Co więcej, powinieneś ubrać się w kilka warstw, a to oznacza, że te rzeczy muszą być w odpowiednim rozmiarze. Tak, aby w razie czego pod kurtkę można było założyć nie tylko cienką, ale też grubszą bluzę. Wybierając się w wyższe partie gór, musisz się spodziewać trudnych warunków. To oznacza konieczność zabrania akcesoriów, które zwiększą twoje bezpieczeństwo. Możesz między innymi obejrzeć taki sprzęt wspinaczkowy zimowy na Sportano, aby mieć świadomość, jakie propozycje powinieneś rozważyć. Czekany, raczki, akcesoria lawinowe – to wszystko są przedmioty, które musisz mieć, jeśli wybierasz się w góry zimą i planujesz wyjścia w wyższe partie. W tym przypadku lepiej je mieć i z nich nie skorzystać, niż nie mieć, gdy będą potrzebne.

Poświęć trochę czasu na dokładne obejrzenie sprzętu

Nawet jeśli w domu masz grubsze rękawiczki, szal czy czapkę, które idealnie sprawdzają się podczas zimowych spacerów po mieście, to i tak powinieneś popatrzeć, jak wyglądają akcesoria, które proponowane są w góry. Może się okazać, że takie miejskie ubrania nie poradzą sobie z zimnem, z którym będziesz musiał zmierzyć się na górskim szczycie. Takie rękawiczki do wspinaczki, które będą proponowane w specjalistycznych sklepach, mogą się okazać nie tylko grubsze, ale też odpowiednio wzmocnione. Podczas pokonywania trudniejszych odcinków na szlaku, konieczne może być podparcie się czy złapanie za łańcuchy. Dlatego proponowane rękawiczki powinny mieć dodatkowy materiał na dłoniach. Taki, który nie tylko będzie odporny na działanie śniegu i nie przemoknie, ale również, będzie zapewniał odpowiednie trzymanie – tak, aby ręce się nie ślizgały.

Oczywiście same dłonie i rękawiczki, które będą je chroniły, to nie wszystko. Podczas wspinaczki, zwłaszcza w wyższych partiach gór, musisz się liczyć z tym, że pojawiać będzie się lód. Nawet najlepsze buty nie będą zapewniały właściwego oparcia dla Twoich stóp Z tego powodu musisz zabrać ze sobą raczki. Oferowane są w różnych wielkościach, dodatkowo mogą być automatyczne albo półautomatyczne, dlatego musisz zapoznać się z ich działaniem. Samo ich założenie, nie jest trudne, ale warto je wcześniej parę razy przećwiczyć. Tym bardziej, że podczas wyprawy będziesz zmęczony, możesz mieć trochę zziębnięte ręce, a grube rękawiczki też nie będą ułatwiały zadania.

Pamiętaj o szczególnie wrażliwych częściach ciała

Podczas zimowych spacerów po mieście czy lesie, raczej nie zakrywasz twarzy. Nie jest wówczas aż tak zimno, a nałożona wcześniej warstwa kremu ochronnego powinna w takich warunkach spełnić swoje zadanie. Jednak pobyt w górach, zwłaszcza na znacznych wysokościach, to już zupełnie inne temperatury. Nie mówiąc, że w wielu miejscach będziesz przebywał na otwartej przestrzeni, a więc nic nie będzie Cię osłaniało przed wiatrem. W takich warunkach szczególnie ważne jest osłonięcie tych części ciała, które bardzo szybko się wychładzają i szczególnie są narażone na odmrożenia. W ich prawidłowej ochronie pomogą m.in. chusty, kominy, maski snowboardowe oferowane w różnej grubości i w różnych rodzajach. Jeśli zdecydujesz się na chusty, będziesz miał większą swobodę w ich wiązaniu. Kominy będą mocniej dolegały do szyi, a w razie konieczności łatwo będziesz mógł je naciągnąć na twarz. Z kolei maski oferowane są w dwóch rodzajach. Z jednej strony możesz wybrać takie jak kominy. Z drugiej proponowane są takie, które swoim kształtem przypominają kaptur. Wówczas będą chroniły nie tylko Twoją szyję i twarz, ale również całą głowę i uszy.

W niższych partiach gór możesz zdecydować się na odzież, która będzie wykonana z cieńszego materiału. W wyższych powinieneś sięgać po grubsze propozycje, które jednocześnie będą wykonane z materiału przepuszczającego powietrze. Wtedy nie dojdzie ani do nadmiernego przegrzania organizmu, ani do jego wychłodzenia. Oczywiście podczas wysiłku będziesz szybciej oddychał, a to oznacza, że takie akcesoria w pewnym momencie staną się wilgotne. Warto więc zabrać ze sobą kilka sztuk, abyś mógł je zmienić, jeśli uznasz, że przyszła na to pora.

Przy bardzo niskich temperaturach, górskie wycieczki mogą być przyjemnością, jeśli zadbasz o odpowiedni strój i akcesoria, które będą miały zwiększyć Twoje bezpieczeństwo. Jednak pamiętaj – nawet najlepszy sprzęt nie pomoże, jeśli będziesz ignorował ostrzeżenia i to, co będzie się działo w górach. Dlatego, zanim wybierzesz się na górski szlak, sprawdź komunikaty lawinowe i upewnij się, że trasa, którą chcesz przejść, jest otwarta. Jeśli tak nie będzie – przełóż wyprawę na inny dzień, abyś cały i zdrowy mógł wrócić do domu.

 

art. reklamowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor