Pogoda w Bydgoszczy 22 mar 2019 | Redaktor
W marcu jak w garncu [POGODA]

Centrum wyżu znajdzie się w południe niemal dokładnie nad naszym regionem, z ciśnieniem bardzo wysokim, bo sięgającym 776 mm słupka rtęci, czyli 1035 hPa.

Manfred panuje [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 04:54

Znów będzie coraz cieplej [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 06:39

Ludowe powiedzenie, które pozwoliłem sobie przypomnieć w tytule prognozy, obrazuje dynamikę pogody marcowej. W kuchennym garnku podgrzewanym na ogniu, wszystko wrze, miesza się i przemieszcza. W wiosennej atmosferze jest podobnie. Wyż, który wciąż obejmuje całą Europę z wyjątkiem jej północnych wybrzeży, właśnie z tego powodu nie zablokował cyrkulacji zachodniej odbywa się ona torem odsuniętym ku północy, poprzez wybrzeża Norwegii i wody oceanu Arktycznego. Z tego powodu w poniedziałek, na pewno we wschodniej Polsce, a być może i u nas, może nas czekać przejściowa, ale znaczna zmiana pogody na wyraźnie chłodniejszą. Wtedy bowiem wedrze się nad wschodnią Polskę wtórna zatoka jednego z tych niży.

Nasz wyż, jeśli wierzyć długoterminowemu modelowi GFS, odbuduje się, na następnie - ale to już bardzo daleka perspektywa, sięgająca kwietnia - odsunie się na wschód, otwierając drogę do napływu bardzo ciepłego powietrza z południa.

Dziś natomiast centrum wyżu znajdzie się w południe niemal dokładnie nad naszym regionem z ciśnieniem bardzo wysokim, bo sięgającym 776 mm słupka rtęci, czyli 1035 hPa. Przy okazji - w meteorologii podaje się zawsze ciśnienie zredukowane do poziomu morza. Gdyby ktoś chciał je sobie przeliczyć na ciśnienie, które pokazuje domowy barometr lub stacja pogodowa, to sprawa nie jest taka prosta, bo Bydgoszcz znajduje się na terenie dość zróżnicowanym pod względem wysokości i różnice ciśnień z tego powodu mogą przekraczać 2 mm słupka rtęci. Odpowiedni kalkulator znajduje się tu https://stacje-pogody.pl/cisnienie.php.

Wracając do bieżącej pogody, dziś podobna będzie do wczorajszej, pochmurno, z szansą na przejaśnienia i rozpogodzenia zwłaszcza po południu, temperatura maksymalna wyniesie około 12 stopni, w czasie rozpogodzeń może być nieco wyższa. Wiatr bardzo słaby, w miarę przemieszczania się centrum wyżu będzie zmieniał kierunek: od północno zachodniego, przez północny, następnie wschodni, a na koniec południowy. 

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.47, a zajdzie o 18.04. Dzień będzie trwał 12 godzin i 17 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor