112 10 sty 14:11 | Redaktor
Cofnięte liczniki na celowniku policji

fot. ilustracyjna Pixabay

Znowelizowane przepisy Kodeksu Karnego stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności.

Oto treść znowelizowanych zasad prawnych obowiązujących w naszym kraju:

Art. 306a. KK - Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru

§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

- Ustawodawcy zdecydowali, że odpowiedzialność poniesie zarówno osoba, która cofa licznik, ta która ingeruje w jakikolwiek sposób w prawidłowość pomiaru, ale też właściciel pojazdu, który zleca wykonanie takiej usługi – poinformowali policjanci z Nakła, w okolicach którego właśnie tylko w wczoraj (9 stycznia) ujawniono podejrzane dwa auta.

- Opel astra skontrolowany w Dębowie na liczniku miał mniej o prawie 50 tysięcy kilometrów. Niechlubnym rekordzistą zdecydowanie było jednak Iveco, które policjanci skontrolowali w Gorzeniu. W tym przypadku rozbieżność między stanem licznika podczas policyjnej kontroli, a danymi wpisanymi przez diagnostę wynosiła prawie 480 tysięcy kilometrów – poinformowała policja.

Każda kontrola drogowa jest również sprawdzaniem aktualnego stanu licznika i porównania go z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących na przestrzeni ostatnich lat przeglądy na stacjach diagnostycznych.

Jeśli jest podejrzenie o manipulowanie licznikiem, sprawa trafia do wydziału kryminalnego, gdzie rozpoczyna się postępowanie sprawdzające.

Źródło: KPP Nakło nad Notecią, KK

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor