Wydarzenia 27 cze 2019 | Redaktor
Bohaterski woźny z Brześcia Kujawskiego z marszałkowskim medalem

fot. Szymon Zdziebło / Urząd Marszałkowski

Krzysztof Gorzycki, woźny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim, odebrał w środę (26 czerwca) medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, w uznaniu jego bohaterskiego czynu: obezwładnienia napastnika, który wtargnął do szkoły z bronią.

– Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Pracuję także jako strażak ochotnik, dlatego zdecydowane działanie jest dla mnie czymś naturalnym. Zacząłem działać intuicyjnie i jestem pewien, że w ten sposób postąpiłbym jeszcze raz. Nie czuje się bohaterem, w naturalny sposób wróciłem do pracy, by wciąż wykonywać swoje obowiązki – powiedział Krzysztof Gorzycki. 

fot. Szymon Zdziebło / Urząd Marszałkowski

Medal odebrał z rąk marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego.

Dzięki jego odwadze nie stała się większa tragedia. Przypomnijmy, że do wydarzenia doszło 27 maja: wówczas 18-letni Marek N. z bronią i petardami hukowymi wszedł do Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Postrzelił dwie osoby: woźną oraz 11-letnią uczennicę. Został obezwładniony przez woźnego, a potem przekazany policjantom.

fot. Szymon Zdziebło / Urząd Marszałkowski

– W naszej szkole uczymy się nawzajem, że w trudnych przypadkach trzeba sobie pomagać. Mamy znakomitych pracowników i cudownych uczniów. Obecnie wracamy do rzeczywistości i bardzo cieszę się, ze mam w swojej załodze pana Krzysztofa – powiedziała towarzysząca panu Krzysztofowi dyrektor Szkoły Podstawowej w Brześciu Kujawskim Danuta Kuczyńska.

Źródło: Urząd Marszałkowski, oprac. red.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor