Aktualności 12 wrz 09:39 | Redaktor
Kujawsko-pomorscy terytorialsi na poligonie

materiały 8K-PBOT

Żołnierze z toruńskiego batalionu lekkiej piechoty rozpoczęli 14-dniowe szkolenie poligonowe. To pierwsze zintegrowane szkolenie terytorialsów - podsumowanie wiedzy, którą nabyli podczas szkoleń rotacyjnych w ciągu roku.

Szkolenia zintegrowane, poza podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form szkoleń, w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), w tym 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

14-dniowe szkolenie na obiektach poligonowych raz do roku musi ukończyć każdy żołnierz 8K-PBOT. - Jest to istotna forma szkolenia, która w sposób bezpośredni i realny sprawdzi nie tylko zgranie pododdziału, ale również jego efektywność – mówi ppłk Paweł Lech, zastępca dowódcy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W pierwszym tego typu szkoleniu w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej wezmą udział dwie kompanie lekkiej piechoty z Torunia. Szkolenie zintegrowane rozpoczęło się 9 września i zakończy się 22 - pętlą taktyczną.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. To zadanie będzie realizowane w czasie pokoju m.in. przez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
W czasie wojny WOT wspierać ma wojska operacyjne w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO).

źródło: 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej (por. dr Diana Warchocka), oprac. red.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor