III Rzesza wobec polskich księży. Wykład w Muzeum Okręgowym

Redaktor | 18 paź 18:22 19 października przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Z tej okazji Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wykład Wiesława Trzeciakowskiego „Polityka III Rzeszy wobec katolickiego duchowieństwa polskiego na przykładzie Bydgoszczy w latach 1939-1945”. 

Tablicę pamięci generała Nowka odsłonili w Urzędzie Wojewódzkim

Redaktor | 28 wrz 06:04 Jedna z sal w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim od piątku (27 września) nosi imię generała brygady Zbigniewa Nowka, byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu. Pamiątkową tablicę odsłonili wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i bliscy generała.

Wojenne sekrety Bydgoszczy ujawni w bibliotece

Redaktor | 13 wrz 13:12 W piątek (13 września) Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy (Stary Rynek 22-24) zaprasza na wieczór autorski połączony z promocją książki „Wojenne sekrety Bydgoszczy” Krzysztofa Drozdowskiego.

Złamali szyfr Enigmy, zostaną upamiętnieni w Panteonie Narodowym

Redaktor | 5 wrz 12:28 Urny z ziemią pochodzącą z miejsc śmierci lub pochówków polskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego- złożone zostaną w piątek (6 września) do sarkofagu w Kryptach Panteonu Narodowego w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Oddali hołd tym, którzy z odwagą odpowiedzieli na wołanie Ojczyzny o pomoc [ZDJĘCIA]

Redaktor | 1 wrz 23:10 Obchody 80. rocznicy zbrodniczej napaści Niemiec na Polskę, która stała się początkiem II wojny światowej, rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. W samo południe okolicznościowe uroczystości odbyły się na Starym Rynku. O okrucieństwach wojny i niemieckich zbrodniach mówił prezydent Rafał Bruski i wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

Losy sportowców bydgoskiej Polonii podczas II wojny światowej [POLONIA1920.PL]

Redaktor | 1 wrz 17:33 1 września 1939 zniknął świat i życie jakie znali ówcześni Polacy. Bydgoszczanie, zwykli obywatele, prowadzący takie samo życie jak my, mający te same troski, obowiązki i radości zostali brutalnie wyrwani z otaczającej ich rzeczywistości. Raz na zawsze zabrano im, a w konsekwencji nam jako Narodowi Polskiemu szansę na godne życie, ale i na rozwój całego społeczeństwa.

Pomylono szczątki? Kolejna tajemnica Doliny Śmierci

Redaktor | 6 sie 19:32 Czy podczas ekshumacji w Dolinie Śmierci mogło dojść do pomieszania zwłok lub błędnej identyfikacji? Znając ówczesne realia, widząc liczne zdjęcia oraz film z ekshumacji, można i należy dojść do jednego właściwego wniosku, że było to wysoce prawdopodobne – pisze Krzysztof Drozdowski, bydgoski pasjonat historii.

Bydgoszcz w ręce polskie przeszła pokojowo

Redaktor | 14 lip 15:21 Kadra oficerska, choć uformowana patriotycznie, przybyła z centralnych regionów Rzeszy i nie utożsamiała się z miastem. Nic dziwnego, że opuszczenie przez oddziały niemieckie w styczniu 1920 roku bydgoskich koszar odbyło się sprawnie – pisze o powrocie Bydgoszczy do Macierzy Stefan Pastuszewski.