Psy i kundle [FELIETON]

Redaktor | 18 gru 2022 Do ekipy rządzącej dziś Polską można mieć różne zastrzeżenia. Można dyskutować, czy takie lub inne rozwiązania, takie lub inne kierunki działań, taka czy inna polityka wewnętrzna, informacyjna oraz międzynarodowa są słuszne i czy leżą w interesie Polski.

Czy historia nas czegoś nauczyła? [FELIETON]

Redaktor | 15 wrz 2022 „Jak słusznie pisał Szujski, historia jest nauczycielką polityki, ale fałszywa historia jest nauczycielką polityki fałszywej. Świadomość historyczna więc jest konieczna dla poprawnego funkcjonowania naszego państwa i społeczeństwa” – pisze w felietonie Michał Jędryka.

Między walką o władzę a walką o słuszność [ANALIZA]

Michał Jędryka | 5 cze 2022 – Sprawiedliwość jest nauczycielką dobrych kompromisów. Nie ten jest sprawiedliwy, kto wygrywa i zabiera wszystko, ale ten, kto rozumie, że część słuszności może przypadać drugiej stronie – pisze o tendencjach w myśli politycznej Michał Jędryka z Polskiego Radia PiK.

Wierszami w Putina [FELIETON]

Redaktor | 18 kwi 2022 Poeta pisze przede wszystkim po to, żeby się podobać. Jeśli przy okazji uda mu się dotknąć czegoś istotnego, może odtrąbić sukces. (...) Podobny proces poezjotwórczy uruchomiła zbrojna agresja rosji na Ukrainę - pisze Jarosław Jakubowski.

Plac Nowości [FELIETON]

Redaktor | 26 lut 2022 Plac Wolności, decyzją Rady Miasta, zmieni się nie do poznania! - pisze w swoim felietonie Paweł Bokiej.

Król Olaf i inne słowa roku [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 10 gru 2021 Młodzieżowym słowem roku został „śpiulkolot”. Żadna ze znanych mi osób należących do grupy „młodzież” nie znała tego słowa i nigdy go nie użyła. Istnieje przypuszczenie, że młodzieżowe słowo roku wybierają dziadersi, czyli osobnicy od około trzydziestki. Wygląda więc na to, że śpiulkolot to dziaderskie słowo roku.

Bogaci jak nigdy, marudni jak zwykle [FELIETON]

Redaktor | 26 lis 2021 Dyskusje o budżecie Bydgoszczy od lat zamieniają się w polityczną młóckę. Ratusz przekonuje, że „brzydki rząd PiS” zabiera pieniądze, które należą się miastu, a to hamuje rozwój naszej „europejskiej” metropolii.

Jarmarczna Bydgoszcz [FELIETON]

kd | 25 lis 2021 Muszę przyznać, że tegoroczna edycja jarmarku pobiła poprzednie o jakieś dwie długości. (...) Jeszcze niedawno jarmark w takim wydaniu był jedynie mrzonką, a bydgoszczanie zazdrośnie spoglądali na inne miasta. Pamiętam początki. Kilka nędznych budek na Rybim Rynku. Pies z kulawą nogą tam nie zaglądał - pisze w swoim felietonie Krzysztof Drozdowski.

Z cyklu: Ślepym trafem Otwórz oczy i zobacz

Grzegorz Dudziński | 13 lis 2021 Dziś mamy Międzynarodowy Dzień Niewidomych. To doskonała okazja do łamania barier pomiędzy światem osób niewidomych i światem osób widzących. Mało to polityczne sformułowanie – dwa światy. Tak, niestety, jest i trudno tu zaklinać rzeczywistość. Chciałbym, aby było inaczej. Aby widzący i niewidomi tworzyli jeden wspólny świat. Jednak aby się tak stało, potrzeba wzajemnego...

Z cyklu: Ślepym trafem. Temida ślepa i niepotrzebna?

Grzegorz Dudziński | 25 paź 2021 Od kilku dni na forach internetowych dla niewidomych pojawia się wpis niejakiego Michała Michalaka, w którym opisuje on okradzenie go przez panią Kasię, też niewidomą. We wpisie i w załączonych nagraniach pada pełne nazwisko złodziejki. Pan Michał sam wymierza sprawiedliwość, do sądu iść nie zamierza. Czy to jest sposób na dzisiejszym kondycję tej naszej nadzwyczajnej kasty...

Papierkowa robota Jubilata [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 23 paź 2021 Książka „Krótka historia literatury w Bydgoszczy” trafiła w zapotrzebowanie. Wypadałoby sobie życzyć kolejnego wydania, uzupełnionego przez autora o fakty przeoczone w pierwszym - pisze Jarosław Jakubowski o nowej publikacji Stefana Pastuszewskiego.

Serce dobra rzecz, dopóki dobre [FELIETON]

Redaktor | 4 paź 2021 „Jeśli mam w domu karabin, a nie umiem się nim posługiwać, to nie tylko nie obronię się przed bandytą, ale jeszcze sobie zrobię krzywdę. Dlatego tak jak żołnierz uczy się długo na ćwiczeniach posługiwać bronią, tak młody człowiek pod kierunkiem doświadczonych wychowawców powinien uczyć się posługiwać rozumem” - pisze Maksymilian Powęski.