Niebanalnie o wolności [RECENZJA KSIĄŻKI]

Redaktor | 1 gru 09:21 Wojciech Banach to człowiek doskonale znany w świecie bydgoskiej kultury. Poeta, autor znakomitych albumów o dziejach naszego miasta, a ponadto kolekcjoner dawnych pocztówek, zdjęć starej Bydgoszczy, jak również różnych przedmiotów związanych z historią grodu nad Brdą.

Ostatnim ogniwem jest Bond [RECENZJA KSIĄŻKI]

Redaktor | 25 lis 17:39 Tadeusz A. Kisielewski to autor wielu bestsellerowych książek, wśród których wymienić można takie, jak: „Zamach”, „Zabójcy”, „Gibraltar i Katyń”, „Katyń. Zbrodnia i kłamstwo”, „Piłsudski, Dmowski i niepodległość” i wiele innych.

Dziewczyna z pejczem w powstaniu [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 9 wrz 13:56 Pasjonująca opowieść o młodej Żydówce, której okupacyjne życie było tak nieoczywiste, że trudno dzisiaj uwierzyć, że to autentyczna opowieść. A jednak książka Michała Wójcika to efekt solidnych dociekań.

Otton I zmienił oblicze Europy

Redaktor | 8 lip 17:58 Jerzy Strzelczyk to jeden z największych znawców średniowiecza w Polsce. Jego książki są wypełnione szczegółowymi informacjami na temat tej epoki, podanymi jednak w tak przystępny sposób, że przyjemność z czytania będą mieć nie tylko mediewiści, ale również zwykli miłośnicy historii.

Lista Wächtera. Syn wierzy, że tata był dobrym nazistą

Redaktor | 20 maj 17:58 70 lat po wojnie podpisywał się „Horst von Wächter, syn gubernatora” – dr Magdalena Ogórek opowiadała w Bydgoszczy o swoim śledztwie, które prowadziła tropem zagrabionych Polsce dzieł sztuki. Tak powstała książka „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”.

Represje wobec „jedenastki”

Redaktor | 25 mar 20:47 „Sprawa jedenastu” Andrzeja Friszkego ukazuje istotny, choć w powszechnej świadomości słabo znany, epizod w najnowszej historii Polski. Wśród uwięzionych opozycjonistów, o których przeczytamy, jest bydgoszczanin Jan Rulewski.

O Żołnierzach Wyklętych krytycznie

Redaktor | 10 mar 20:31 Część osób deklarowała, że książka „Skazy na pancerzach” będzie szarganiem dobrego imienia Żołnierzy Wyklętych, inni (głównie postkomuniści i ich zwolennicy) oczekiwali sensacyjnych ustaleń związanych z ujawnianiem popełnianych przez nich zbrodni. Myślę, że zarówno jedni, jak i drudzy w pewien sposób się zawiedli – pisze Krzysztof Osiński.

Polscy żołnierze Stalina [RECENZJA]

Redaktor | 18 lut 14:41 Nakładem Wydawnictwa RM z Warszawy i Ośrodka Karta ukazała się jakiś czas temu ciekawa książka prezentująca wybór wspomnień żołnierzy tzw. Ludowego Wojska Polskiego. Od nazwiska dowódcy nazywano ich berlingowcami i pod taką nieformalną nazwą przeszli oni do historii.

Rosja się zmienia, Putin trwa

Redaktor | 12 lut 09:08 Arleta Bojke to rozpoznawalna reporterka. Przez kilka lat była korespondentką TVP w Moskwie, dzięki czemu dogłębnie poznała Rosję. W efekcie zebrała wiedzę pozwalającą napisać wyśmienity reportaż na temat tego państwa.

Krwawy pomocnik Stalina [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 9 lut 16:03 Kim był człowiek, który z ramienia dyktatora odpowiadał za śmierć setek tysięcy ludzi? Françoise Thom w fascynującej biografii śledzi losy Ławrientija Berii.

Życie za murami [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 6 lut 21:46 Najciekawsza obecnie na rynku książka o więziennictwie w najmroczniejszym czasie polskiej historii, czyli w okresie stalinizmu.