Aktualności 3 lut 2020 | Redaktor
Masz pomysł na zajęcia w bibliotece? Podziel się opinią na spotkaniu

wizaulizacjie WiMBP/Urząd Miasta Bydgoszczy, archiwum

Biblioteka Główna WiMBP zaprasza w poniedziałek (10 lutego) na spotkanie dotyczące jej modernizacji i rozbudowy. Będzie też okazja, żeby podzielić się pomysłami na temat działań edukacyjnych i kulturalnych, które mogłyby odbywać się w jej gmachu.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy planuje remont, na które chce pozyskać fundusze europejskie z programu „Kultura”: Działanie 1. Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym Poddziałanie 1.1. Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego dla przedsięwzięcia pn. „Droga do Nowoczesności-prace konserwatorsko-remontowe w zabytkowych budynkach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy”.

O planach modernizacji będzie można posłuchać 10 lutego o 18.00 w budynku głównym biblioteki (Stary Rynek 22-24). To też szansa, żeby zgłosić własne sugestie dotyczące zajęć edukacyjnych i kulturalnych organizowanych przez instytucję. Szczegóły dotyczące spotkania pod numerem tel. 52 33-99-227.

WiMBP im. dra Witolda Bełzy jest najstarszą i największą książnicą w Bydgoszczy – działa od 1 października 1903 r. Pierwszym polskim dyrektorem instytucji został w 1920 r. jej obecny patron, dr Witold Bełza. Przyczynił się do wzbogacenia zbiorów m.in. o cenną, istniejącą od końca XV w. kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich (1374 woluminy w tym 97 inkunabułów z unikatową w skali światowej ulotką Hieronima Savonaroli) i rękopisy Kazimierza Kierskiego (670 jednostek zawierających 435 dokumentów królewskich). Podczas okupacji część polskojęzycznej literatury przekazano na makulaturę; wiele z nich uratowały polskie bibliotekarki pracujące w magazynie. Aby uchronić książki przed niemiecką akcją ewakuacyjną (1942-1944), część z nich ukryto w Muzeum Miejskim, a także w piwnicach szkół powszechnych. Po wojnie straty oszacowano na 20 proc. całego księgozbioru. Obecnie księgozbiór WiMBP liczy ok. 870 tys. woluminów.

Czytaj także: „Rota” i nie tylko. Skarby w bydgoskiej książnicy [ZDJĘCIA]

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor