Aktualności 4 lis 10:30 | Redaktor
Porozumienie terytorialne dla ZIT Grudziądza

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz reprezentujący Stowarzyszenie Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) Grudziądza prezydent miasta Maciej Glamowski, wójt gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz i wójt gminy Rogóźno Krzysztof Polesiak podpisali 3 listopada warte blisko 25 mln euro porozumienie dotyczące inwestowania środków naszego programu regionalnego 2021-2027 przeznaczonych dla Grudziądza oraz trzech związanych z nim gmin wiejskich. W uroczystości parafowania dokumentu uczestniczyli również przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz radni województwa Katarzyna Lubańska i Robert Malinowski.

- Grudziądz i gminy przyległe to obszar, który wciąż wymaga rewitalizacji, uporządkowania wielu kwestii - zadań jest bardzo dużo. Cieszę się, że władze miasta debiutują jako podmiot współdecydujący o tym, jakie projekty będą finansowane w ramach naszego programu regionalnego. Lata współpracy nauczyły nas, że często lepiej powierzyć zadania do realizacji partnerom – powiedział przed podpisaniem umowy marszałek Piotr Całbecki.

 

- Ważne jest to, żeby nasze województwo rozwijało się w sposób zrównoważony, a podpisywanie kolejnych umów (…) [dotyczących realizacji polityki terytorialnej] to gwarantuje – dodała przewodnicząca Elżbieta Piniewska. W swojej wypowiedzi podkreśliła, że Stowarzyszenie ZIT Grudziądza bierze na siebie odpowiedzialność za realizację części polityki terytorialnej województwa.

 

- [Zagwarantowane w porozumieniu środki] to bardzo duże wsparcie nie tylko dla naszego miasta, ale i pozostałych gmin naszego ZIT-u. [Przeznaczamy je] głównie na inwestycje, które integrują nasz obszar MOF-u - mówię tu m.in. o budowie ścieżek rowerowych i wzmocnieniu szkolnictwa zawodowego. Będziemy też inwestowali w nowe wozy tramwajowe i termomodernizację obiektów publicznych – zadeklarował w swoim wystąpieniu prezydent Maciej Glamowski. 

 

Porozumienia terytorialne określają zasady dotyczące realizacji polityki terytorialnej województwa w odniesieniu do poszczególnych miejskich obszarów funkcjonalnych (ZIT-y największych miast regionu) i obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (pozostałe  tereny). Na mocy takich dokumentów – które zawierają za każdym razem listy priorytetów, fiszki projektów, harmonogram realizacji i efekty (wskaźniki), które należy osiągnąć – samorząd województwa gwarantuje lokalnym partnerstwom samorządowym określone środki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, te zaś zobowiązują się do realizacji wskazanych celów i przedsięwzięć. Umowy tego typu zawarły już z samorządem województwa partnerstwa ZIT Metropolii Bydgoszcz i ZIT Inowrocławia oraz Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Torunia i Stowarzyszenie WŁOF Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Włocławka.

 

Środki dla ZIT Grudziądza – 24,8 mln euro, w tym nieco ponad 2 mln euro na projekty rewitalizacyjne - są przeznaczone przede wszystkim na infrastrukturę biznesową, transport miejski oraz przedsięwzięcia proekologiczne i w dziedzinie adaptacji do zmian klimatu, wychowanie przedszkolne i edukację, opiekę zdrowotną, odnowę przestrzeni publicznej oraz rozwój kultury i turystyki. Na liście przedsięwzięć priorytetowych jest 26 pozycji. Największą z nich jest kontynuacja modernizacji miejskiego systemu publicznego transportu zbiorowego, w tym zakup trzech nowoczesnych tramwajów.

 

Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) Grudziądza obejmuje poza głównym miastem gminę Grudziądz (wiejską) i gminę Rogóźno w powiecie grudziądzkim oraz gminę Dragacz w powiecie świeckim. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor