Aktualności 27 kwi 2021 | ak
Setne urodziny kombatantki z Bydgoszczy

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Urszula Tauer, żołnierz Armii Krajowej, kurierka i weteranka Powstania Warszawskiego obchodziła setne urodziny. Za swoje zasługi w 2009 roku otrzymała złoty medal Unitas Durat. Nestorka z Bydgoszczy do grona rówieśników Niepodległej dołączyła w poniedziałek (26 kwietnia).

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd województwa rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanego mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego, którzy ukończyli sto lat. W poniedziałek (24 kwietnia) nestorka z Bydgoszczy dołączyła do grona rówieśników Niepodległej. Medal stulatce wręczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Urszula Tauer urodziła się 24 kwietnia 1921 roku we Lwowie, jako córka Polki i Niemca. W wieku dwóch lat razem z mamą przeprowadziła się do Bydgoszczy. Już jako dziecko wybrała polskość, do ślubu jednak posługiwała się podwójnym nazwiskiem Kaczyńska-Krefft.

Podczas drugiej wojny światowej wielokrotnie narażała życie i dwukrotnie odnosiła poważne rany. Dzięki doskonałej znajomości języka niemieckiego wiele razy udało jej się uniknąć śmierci. Była przetrzymywana przez Gestapo w bydgoskim areszcie, skąd została zwolniona. Udało jej się przedostać do mieszkającego w Wiedniu wuja. Po powrocie do kraju wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej. Pod pseudonimem „Ala” pracowała w łączności i jako kurierka podróżowała do Berlina oraz nawiązywała kontakt z obozami jenieckim i ośrodkami pracy przymusowej, walczyła także w Powstaniu Warszawskim.

Czynną służbę w szeregach AK ukończyła w stopniu porucznika. W 2014 roku decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej awansowano ją do rangi kapitana. 

Po wojnie pani Urszula wyszła za mąż i pracowała jako sekretarka w Ministerstwie Oświaty. W 1966 roku powróciła do Bydgoszczy, gdzie prowadziła laboratorium chemiczne i opiekowała się ciężko chorym małżonkiem.  Doczekała 3 dzieci, 4 wnuków i 4 prawnuków. Do dziś uczestniczy w m.in. akcjach społecznych organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego i spotkaniach z więźniami osadzonymi w zakładach karnych. Lubi podróże i chętnie spaceruje oraz czyta książki.

 

mat. Urzędu Marszałkowskiego

 

ak Autor