Wydarzenia 11 lip 21:18 | Redaktor
Wielkie obchody Święta Policji na Starym Rynku [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Z okazji swojego święta kujawsko-pomorscy funkcjonariusze uczestniczyli dziś (11 lipca) w uroczystych obchodach.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 Mszą świętą w katedrze bydgoskiej. Następnie na Starym Rynku odbył się apel z wręczeniem medali, odznaczeń i awansów.

Komendant wojewódzki policji, insp. Paweł Spychała, w przemówieniu przypomniał o działaniach, które mają ułatwić kontakt mieszkańców z policją: programach Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, Dzielnicowy bliżej nas, a także o policyjnych strukturach w regionie. - Na przestrzeni ostatnich lat reaktywowaliśmy osiem posterunkow policji na terenie naszego województwa i planujemy przywrócić następne – tłumaczył.

Swoim podwładnym dziękował i gratulował. - W tym szczególnym dniu składam Wam wyrazy podziękowania za rzetelną i ofiarną służbę. Służba w policji jest pełna napięć i stresów, a wy podejmujecie decyzje, od których często zależy zdrowie i życie innnych. Wasz trud i oddanie są godne najwyższego szacunku – mówił. Podkreślił też wielką rolę rodzin, wspierających funkcjonariuszy w ich służbie, oraz pracowników cywilnych policji.

Honorowy patronat nad uroczystościami objęła minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek. W odczytanym podczas uroczystości liście minister podkreśla wyjątkowy charakter tegorocznych obchodów – zbiegający się ze 100-leciem powołania polskiej policji. „Z największą staranności chronicie mieszkańców województwa i wszystkich Polaków, bo macie świadomość, że policjantem jest się na zawsze” - pisała. Zaznacza, że z badań statystycznych wynika, że Polacy uważają swój kraj za bezpieczny, a większość ma duże zaufanie do policji. „Musicie dbać o ten dorobek” - wskazuje. 

Z okazji święta ponad 1390 policjantów otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe. Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnią Służbę/Pracę 42 policjantom i cywilnym pracownikom policji. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznała Odznaki Zasłużony Policjant 35 funkcjonariuszom naszego województwa. W trakcie uroczystości wręczone zostały Medale, Statuetki i Wyróżnienia Prezydenta Bydgoszczy dla bydgoskich policjantów.

Podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji wręczone zostały także nagrody laureatom III edycji konkursu „Przyjazny Dzielnicowy”.

O 14.30 na Wyspie Młyńskiej rozpoczęła się część festynowa ochodów. Tutaj fotorelacja.

mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor