Bydgoszcz 30 lip 12:12 | Redaktor
Wścieklizna w Bydgoszczy. Wyznaczono obszar zagrożony

fot. ilustracyjna Pixabay

W związku ze stwierdzeniem wścieklizny u nietoperza znalezionego przy ulicy Kossaka wyznaczono strefę obszaru zagrożonego. Oznacza to obostrzenia dla właścicieli psów i kotów.

W piątek (26 lipca) przeprowadzono badanie laboratoryjne zwłok nietoperza, u którego stwierdzono obecność wirusa wścieklizny. Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Wścieklizna przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną lub dospojówkową w bezpośrednim kontakcie z chorym zwierzęciem. 

Zgodnie z ustawą o z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu
chorób zakaźnych zwierząt wścieklizna jest chorobą podlegającą obowiązkowi zwalczania. W
związku z tym w drodze rozporządzenia powiatowego lekarza weterynarii zostaje wyznaczony obszar zagrożony, na którym wprowadza się nakazy i zakazyw celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

Obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej obejmuje część Bydgoszczy ograniczoną od północy Kanałem Bydgoskim, zaczynając od mostu na drodze krajowej nr „10”, następnie starym Kanałem Bydgoskim, dalej rzeką Brdą do mostu na drodze krajowej nr „5”; od wschodu drogą krajową nr „5” do węzła Bydgoszcz Południe; od południa granicą z Gminą Białe Błota oraz część Gminy Białe Błota od północy granicą z miastem Bydgoszcz; od wschodu drogą krajową nr „5”; od południa i zachodu drogą krajową nr „10”. Obszar zagrożny wyznaczony będzie tablicą  treści: „Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt!”

Na czerwono zaznaczony został obszar zagrożony wścieklizną zwierząt. Niebieskim kolorem zaznaczono obszar granic Bydgoszczy

Na tym terenie wprowadza się nakaz trzymania psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu, poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają ważnych szczepień, wywieszenie na drogach publicznych tablic ostrzegawczych. Zakaz z kolei dotyczy organizowania targów, pokazów, wystaw lub konkursów zwierząt, przemieszczania zwierząt bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bydgoszczy.

Informacje pochodzą z Komunikatu i Rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bydgoszczy udsotępnionego przez Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor