Historia 8 maj 2020 | Krzysztof Drozdowski
Rocznica zakończenia II wojny światowej. 8 czy 9 maja?

Podpisanie aktu kapitulacji. mat. Bundesarchiv/domena publiczna

2 września 1945 r. skapitulowało Cesarstwo Japonii. Było to skutkiem zrzucenia dwóch bomb atomowych przez Stany Zjednoczone na Hiroszimę i Nagasaki. Od samego początku, czyli od 1945 roku trwa jednak spór o datę zakończenia drugiej wojny światowej na froncie europejskim.

W Europie przyjęło się obchodzić uroczystosć zakończenia II wojny światowej 8 maja. Tego dnia weszła w życie podpisana dzień wcześniej kapitulacja armii niemieckiej. 

Kilka dni wcześniej, bo już 4 maja 1945 r. uznawany za jednego z najwybitniejszych angielskich dowódców wojskowych marszałek Bernard Law Montogomery przyjął kapitulację admirała Hansa Georga von Friedeburga. 

7 maja w Reims generał Alfred Jodl sygnował dokumenty kapitulacyjne jako reprezentant Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu. Stało się to jednak bez obecności przedstawicieli sowieckich. Tym samym przedstawiciele czterech zwycieskich mocarstw, którymi były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Związek Radziecki podpisały identyczny w treści akt kapitulacji III Rzeszy 8 maja.

Ze strony niemieckiej sygnatariuszem aktu kapitulacyjnego był feldmarszałek Wilhelm Keitel. Swój podpis złożył na dwie godziny przed północą. I w tym fakcie tkwi cały szkopuł problemu.

Otóż, gdy Keitel podpisywał akt kapitulacji o godz. 22:00 w Moskwie był już po północy. Tym samym dla Rosjan kapitulacja została podpisana nie 8 a właśnie 9 maja. 

Odtąd cały blok państw, które dostały się w strefę wpływów Związku Radzieckiego zostało zmuszone by rocznicę zakończenia II wojny światowej celebrować właśnie 9 maja. 

 

 

 

 

 

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.