Kultura 14 cze 2019 | Redaktor
Poezja i wernisaż w 40. rocznicę działalności. Galeria Autorska zaprasza

fragment plakatu

Galeria Autorska zaprasza w niedzielę (16 czerwca) na spotkanie poetyckie z ks. Franciszkiem Kameckim pt. „Na tyłach świata?” i promocję książki Anny Wzorek poświęconej jego twórczości. Na miłośników sztuki czeka też otwarcie wystawy obrazów Jana Kaji, Wojciecha Nadratowskiego i Jacka Solińskiego pt. „Aniołowie, ludzie i koszule”. Wydarzenie odbędzie się dokładnie w 40. rocznicę rozpoczęcia przez galerię działalności (16 czerwca 1979).

Początek w niedzielę (16 czerwca) o godz. 18.00 w Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego (ul. Chocimska 5). Wiersze czytać będą Roma Warmus i Mieczysław Franaszek.

 „Twórczość poetycka ks. Kameckiego uderza prostotą i komunikatywnością. W jednym ze swoich utworów pisze: Poeci wolą jedno kryształowe zdanie, niż tysiąc hałasujących wierszy. Bycie przystępnym i zrozumiałym zdaje się wpisane w program misji artysty” - pisze Jacek Soliński. „Ksiądz-poeta jawi się jako twórca bezpretensjonalny, który dobrze rozumie tych, do których się zwraca. W twórczy sposób nazywa i »odsłania« to, co niewidzialne, przybliża to, co pozornie oczywiste a nieuchwytne. Oryginalność tej poezji fascynuje i jednocześnie pobudza czytelnika do konfrontowania się z etycznym kanonem dobra, prawdy i piękna”.

Czytaj także: Galeria Autorska świętowała 40-lecie. „Nadal jesteśmy zbuntowani”

Równolegle ze spotkaniem poetyckim odbędzie się  wernisaż wystawy obrazów Jana Kaji, Wojciecha Nadratowskiego i Jacka Solińskiego pt. „Aniołowie, ludzie i koszule”.

„(…) W malarstwie Wojciecha Nadratowskiego kolejność rzeczy ważnych i tych z pozoru błahych często bywa zmieniana. (…) Jednocześnie obrazy te prowokują do postawienia sobie pytania: dlaczego tu jest tak, skoro przyzwyczailiśmy się, że w rzeczywistości może być zupełnie inaczej? Wizyjne „rebusy” zestawione z elementów rozpoznawalnych nie są tutaj tworzone po to, by znaleźć rozwiązanie, ale po to, by badać, kojarzyć i odkrywać wszelkie współzależności. Ta plastyczna gra ma służyć percepcyjnemu przenikaniu poza nawyki i przyzwyczajenia, by w konsekwencji uczyć twórczego postrzegania. (…) Sformułowanie, że coś może okazać się tym lub tym, charakteryzuje całą rozpiętość i wieloznaczność odniesień, jakie ukrywają się w malarstwie Nadratowskiego (…)” - pisze Jacek Soliński.

Z kolei Piotr Siemaszko komentuje twórczość Jana Kaji: „Oglądając obrazy oglądamy zarazem drogę, którą przebywa jego artystyczna świadomość w poszukiwaniu wartości najistotniejszych, zarówno plastycznych, jak i duchowych. Twórczość Janka jest zapisem wrażliwości niezwykle aktywnej, próbującej przekazać w kolejnych aktach twórczych horyzont rzeczywistości empirycznej...”

Dzieła Solińskiego podsumowuje następująco: „Anioł – posłaniec Boga, ten, który wspiera człowieka w jego ziemskim wędrowaniu, jak biblijny towarzysz Tobiasza. Anioł jest, by czuwać, wskazać drogę, by wzmacniać i pocieszać człowieka odblaskiem Bożego Dobra i Bożej Mądrości; objawia się w postaci ze światła wypełnionego kolorami nadziei, miłości, szczęścia. Takie są też anioły Jacka Solińskiego: pełne harmonii, majestatyczne, emanujące barwnym światłem przenikającym w substancję żywiołów: ziemi, wody, roślin, godzące swą eteryczność z materią doczesności” - pisze.

Jacek Solinski „Anioł”

Jan Kaja „Mały świat”

Wojciech Nadratowski „Koszula z papieru”

Źródło: Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego, oprac. red. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor