Pogoda w Bydgoszczy 2 gru 07:02 | Redaktor
Chłód nadal napływa z północnego zachodu [POGODA]

Znajdujemy się pod wpływem zatoki niżu znad północnej Norwegii. Z północnego zachodu napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

Dziś maksimum temperatury? [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 07:36

Nadal upalnie, ale możliwe będą burze [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 07:58

Wyspy Brytyjskie, północna Francja i południowo-wschodnia Europa będą pod wpływem układów wysokiego ciśnienia. Pozostała część kontynentu będzie w zasięgu niżów.  Ten z którym mamy do czynienia, nazwany przez niemiecką służbę meteorologiczną DWD imieniem „Nicolas”, obejmuje nas swoim południowym skrajem. Bardzo wiele razy pisaliśmy już tutaj o jednym z podstawowych praw meteorologii, że niż na półkuli północnej obraca masy powietrza wokół swego centrum, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wystarczy więc odrobina wyobraźni lub rzut oka na mapę, by zauważyć, że niż taki — z centrum nad Norwegią — musi ściągać do nas powietrze wprost z okolic podbiegunowych. Gdyby to rozumowanie było w 100 procentach prawidłowe, powinniśmy już mieć w Bydgoszczy zimę z co najmniej kilkunastostopniowym mrozem. Dlaczego więc tak nie jest? To pytanie jest jednym z ciekawszych, jakie można sobie postawić, a odpowiedź na nie jest dość prosta. Napływ powietrza przy powierzchni ziemi jest hamowany i modyfikowany przez ukształtowanie terenu, czyli lądy, góry, morza, etc. 

Zupełnie inaczej sprawa wygląda na większych wysokościach. Tam (nad Bydgoszczą na wyskości kilku tysięcy metrów) już znajduje się rzeczywiście powietrze arktyczne i widać to na wszystkich mapach tworzonych przez geofizyków i meteorologów na całym świecie. Zaczęła się meteorologiczna zima.  

Wróćmy jednak na ziemię. W Bydgoszczy zachmurzenie będzie dziś duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Mogą też zdarzyć się rano mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna wyniesie około 3 stopnie. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie ma być duże z większymi przejaśnieniami, a w drugiej części nocy z rozpogodzeniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu, stopniowo będą zanikać. Temperatura minimalna nad ranem może wynieść do -4 stopni. 

We wtorek będzie prawdopodobnie początkowo pogodnie, potem zachmurzenie wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna około +2 stopnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. 

Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 7.40, a zajdzie o 15.34. Dzień będzie trwał 7 godzin i 53 minuty.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor