Pogoda w Bydgoszczy 7 sty 2019 | Redaktor
Cyklon się zbliża [POGODA]

Cyklon to po prostu niż, zwany tak dlatego, że niż na półkuli północnej obraca masy powietrza wokół swego centrum, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, tworząc wir, z silnymi wiatrami na obrzeżach.

Dziś maksimum temperatury? [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 07:36

Nadal upalnie, ale możliwe będą burze [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 07:58

Kolejny układ niżowy już wieczorem zbliży się do Stavanger w Norwegii, jutro w południe będzie nad Bornholmem, a kolejnej nocy nad Bydgoszczą. Czeka nas spadek ciśnienia o 30 mm słupka rtęci w ciągu półtorej doby.  Wbrew ludowym przesądom, dla organizmu człowieka taki spadek ciśnienia nie ma praktycznie żadnego znaczenia, bo na przykład wejście na góry Świętokrzyskie dałoby spadek ciśnienia już dwukrotnie większy, nie mówiąc o wyjściu w Tatry czy w Alpy. Natomiast dla warunków  pogodowych taki skok ciśnienia jest ogromny.

Już najbliższej nocy pojawi się nad zachodnim wybrzeżem Polski strefa opadów, prowadzona przez  front związany z tym niżem. Będzie to front zokludowany, w tej chwili jeszcze nad Wielką Brytanią istnieją dwa fronty - ciepły i idący za nim chłodny. Front chłodny porusza się zawsze szybciej niż ciepły i "dogania" go, tworząc właśnie front zokludowany. Front ten w nocy z poniedziałku na wtorek będzie już przechodził przez Bydgoszcz.  Objawi się to początkowo przez niewielki opad śniegu, przechodzący w coraz intesywniejszy deszcz ze śniegiem i deszcz. Warunki na drogach dziś w nocy i jutro rano nie będą ciekawe. Temperatura w nocy wzrośnie do około +3 stopni.

Ominie nas natomiast silny wiatr. Wiać będzie porządnie na Dolnym Śląsku i w Sudetach. U nas wiatr początkowo (czyli najbliższej nocy) będzie umiarkowanie silny (około 20 km/h, a w porywach do 50). Potem, czyli we wtorek wieczorem, znajdziely się w oku cyklonu - centrum niżu znajdzie się nad Bydgoszczą lub nieco na północ od niej - i wiatr osłabnie lub zaniknie zupełnie.  Niż ten, po dojściu w nasz rejon, zacznie z powodu braku pary wodnej zanikać; jak wiadomo naturalnym środowiskiem dla istnienia niżu jest ocean.

To wszystko czeka nas w ciągu najbliższych dwóch dób. A dzisiaj w ciągu dnia jeszcze bedziemy mieli  syndrom "pogody dnia wczorajszego". Rano było w Bydgoszczy -2 stopnie, w ciągu dnia temperatura będzie lekko wzrastać, do około zera wieczorem. Będzie pochmurno, południowy wiatr będzie stopniowo narastał, osiągając maksimum w nocy i nad ranem.

Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 8.00, a zajdzie o 15.49. Dzień będzie trwał 7 godzin i 49 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor