Pogoda w Bydgoszczy 3 sie 07:11 | Redaktor
Nadal niestabilnie i deszczowo [POGODA]

fot. Pixabay

Głęboki niż znalazł się w rejonie Bałtyku. Ale w obszarze obniżonego ciśnienia znajduje się cała Europa wschodnia.

Uf, jak gorąco… [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 06:39

Pożegnanie zimna [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 06:48

Dziś w Bydgoszczy będzie zachmurzenie umiarkowane, niewykluczony jest przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie 24 stopnie. Wiatr będzie dość silny i porywisty, południowo zachodni. Ciśnienie zacznie wzrastać. 

Huśtawka pogodowa, którą obserwujemy od kilku tygodni, jest, jak już pisałem wiele razy, związana z cyrkulacją zachodnią, czyli naturalną wędrówką niżów z zachodu na wschód. Powtarzałem też, że cyrkulację tę może zablkować jedynie silny wyż. Fizycy atmosfery zaczynają się jednak zastanawiać dlaczego od niemal miesiąca tak się nie dzieje. Wydaje się, że odpowiedzi szukać trzeba w osłabnięciu mechanizmu napędzającego cyrkulację zachodnią, a jest nim tak zwany prąd strumieniowy, czyli stały silny wiatr, wiejący z zachodu na wschód na wysokościach kilkunastu tysięcy metrów. Prąd ten oddziela strefę arktyczną od umiarkowanej. Znają go dobrze piloci samolotów latający na trasach przez ocean. Lecąc na zachód trzeba go ominąć, lecąc na wschód najlepiej właśnie obrać kurs z tym prącem. Ma on prędkość nawet kilkuset km/h. 

Wyż powstaje wtedy, gdy prąd ten „zafaluje” tworząc tak zwany „układ omega”. Pozostaje czekać na naturalny powrót i wzmocnienie tego prądu wraz ze schodzeniem słońca ze stref akrtycznych. 

Tymczasem czeka nas chłodny, deszczowy weekend. To czas na dobre filmy lub czytanie książek. O spacerach czy wycieczkach w najbliższą sobotę i niedzielę radzimy zapomnieć. 

Model GFS przewiduje pojawienie się w naszym regionie większego wyżu około 10 sierpnia. Niestety wygląda na to, że nie ustabilizuje się on na dłużej niż kilka dni.

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.08, a zajdzie o 20.40. Dzień będzie trwał 15 godzin i 31 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor