Pogoda w Bydgoszczy 16 gru 2018 | Redaktor
Święta w strugach deszczu? [POGODA]

Na razie mamy lekką zimę i układ wyżowy, który zablokuje cyrkulację zachodnią. Aż do świąt...

Dziś maksimum temperatury? [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 07:36

Nadal upalnie, ale możliwe będą burze [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 07:58

Ciśnienie gwałtownie spada. Związane to jest z tym, że wyż, który do niedawna istniał nad Skandynawią, odsuwa się na wschód. Spadek ten zostanie jednak dziś wieczorem zatrzymany, co z kolei wynikać będzie z łączenia się wspomnianego wyżu z klinem wyżu Azorskiego. Powstanie siodło, które blokować będzie cyrkulację zachodnią, czyli wędrówkę niżów znad Atlantyku na wschód. Porą jesienno zimową taka blokada jest zwykle niestabilna i zostaje przełamana w ciągu kilku do kilkunastu dni. 

Wygląda na to, że tak będzie i tym razem. Jeśli scenariusz przewidywany przez model GFS się spełni, to w następny weekend napłynie do nas, wraz niżem atlantyckim, cieplejsze i wilgotne powietrze, temperatury znów wzrosną, być może nawet do wartości bliskich 10 stopniom, a jednocześnie przyjdą deszcze, które mogą być gwałtowne. 

Legendy o świętach mroźnych, które bywały dawniej, wydają się nieco przesadzone w świetle danych pomiarowych. Bywały bowiem serie lat, w których święta były mroźne (np. 1960 - 65 i 1998 - 2003). Bywały też jednak lata ze swiętami stosunkowo ciepłymi (np. 1973 - 75 i 77 - 80). Cyrkulacja zachodnia i napływ ciepłego powietrza z deszczem znad Atlantyku wydaje się jednak zupełnie naturalny dla tej pory roku. Prawdziwa zima zaczyna się w naszym klimacie najczęściej dopiero w styczniu.

Dziś temperatura w Bydgoszczy wyniesie około -1 stopień i w związku z opadami może się utrzymać niewielka pokrywa śnieżna.  Po południu może się rozpogodzić i temperatura w nocy spadnie do -3 stopni. W poniedziałek będzie około -2 stopnie i znów podchmurno.

Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 7.57 a zajdzie o 15.31. Dzień będzie trwał 7 godzin i 34 minuty.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

   

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor