POLICJA 997 19 sty 10:16 | Redaktor

Od początku tego roku na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 46 wypadków drogowych, w których zginęło osiem osób, w tym aż pięciu pieszych – informują policjanci. I przestrzegają: - Zimą warunki atmosferyczne zdecydowanie nie służą bezpieczeństwu w ruchu drogowym, tym bardziej wymagana jest większa ostrożność! Kierujący powinni dostosować prędkość do warunków atmosferycznych, a piesi upewnić się, że bezpiecznie korzystają z drogi i zadbać o to, aby być widocznym.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi jesienią i zimą oraz wieczorem ponieważ, pieszy widzi samochód, ale nie zawsze kierowca widzi pieszego z uwagi na złą widoczność. Na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, niekorzystna pogoda oraz zmrok przyczyniają się do obniżenia sprawności psychomotorycznej, powodując u wielu osób rozproszenie uwagi.

Najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa. Z kolei głównymi grzechami pieszych są m.in. nieostrożne wejście przed nadjeżdżający pojazd, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, czy też poruszanie się drogą w miejscu nieoświetlonym, przy utrudnionej widoczności, bez elementów odblaskowych.

Przypominamy, iż zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym „pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”.

Warto zwrócić uwagę, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Piesi i kierowcy powinni pamiętać, że:

  • przechodzić przez jezdnię należy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takiego brakuje, zachować szczególną ostrożność i nigdy nie wbiegać nagle na jezdnię,
  • samochodu nie da się zatrzymać w miejscu, dlatego też nie należy na kierowcach wymuszać pierwszeństwa,
  • w zderzeniu z samochodem, to piesi odnoszą największe obrażenia,
  • warto korzystać z elementów odblaskowych, również w terenie zabudowanym na nieoświetlonych drogach, gdzie widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie,
  • aby widzieć nadjeżdżające z naprzeciwka pojazdy należy chodzić lewą stroną drogi,
  • nietrzeźwi piesi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi.

Policjanci apelują do kierowców o wzmożoną czujność, a do pieszych o rozwagę przy wkraczaniu na jezdnię! Zachowujmy na drodze ostrożność i stosujmy się do obowiązujących przepisów. Kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku, dochodzi do poważnych i niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale i życie.

Źródło: Policja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor