Solec Kujawski 7 kwi 2019 | Redaktor
W soleckiej bibliotece powstaje salonik Ireny Santor

fot. Anna Kopeć

Kolekcja pamiątek Ireny Santor zasiliła zbiory soleckiej biblioteki. W Solcu Kujawskim ma powstać salonik znanej artystki.

Irena Santor mimo wielkiej kariery i popularności, którą zdobyła na przestrzeni lat, nigdy nie zapomniała o miejscu, z którym wiąże tak wiele wspomnień. Wybór Solca Kujawskiego nie był przypadkowy. 

Babcia Ireny Santor mieszkała w Papowie Biskupim (powiat chełmiński), gdzie urodziła się też piosenkarka. Irena skończyła rok, kiedy jej rodzina przeniosła się do Solca Kujawskiego. To tutaj spędziła dzieciństwo i odkryła w sobie pasję do śpiewania. Artystka wielokrotnie odwiedzając miasto, powtarzała, że jest bardzo z nim związana . Stąd też pomysł, by to właśnie Biblioteka Publiczna w Solcu Kujawskim stała się szczęśliwym posiadaczem bogatej kolekcji pamiątek.

Książki, w tym z dedykacją, podziękowania, dyplomy, portrety, zdjęcia, statuetki, nagrody za osiągnięcia muzyczne - to wszystko dama polskiej piosenki przekazała placówce. -Jest statuetka od Polonii za krzewienie kultury polskiej, dwie statuetki za działalność charytatywną, płyty nie tylko z piosenkami Ireny Santor, ale też inne gromadzone przez wiele lat - wylicza Iwona Lichocka, dyrektor biblioteki. - Do tego otrzymaliśmy całą kolekcję kaset magnetofonowych z wykonaniami piosenkarki. Mamy wszystko, co ukazało się z dyskografii pani Santor - dodaje.

Wśród przekazanych książek jest dużo poezji z dedykacjami od autorów. Co ciekawe, niektóre z tych wierszy posłużyły piosenkarce za teksty piosenek. Honorowa Obywatelka Solca Kujawskiego podarowała bibliotece także wiele rodzinnych przedmiotów -  osobistych pamiątek sprezentowanych jej i mężowi przez bliskich.

fot. Anna Kopeć

Wśród pamiątek znajdziemy też płyty winylowe, CD i kasety z utworami w wykonaniu artystki oraz innych polskich wykonawców - z tego powodu padł też pomysł stworzenia miejsca, gdzie będzie można posłuchać tych utworów.

W zbiorach znalazła się także „Złota Płyta” za krążek „Kręci mnie ten świat” z 2012 roku. 

Artystka pamiątkowe zbiory przekazała miastu w lutym tego roku. 

sw

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor