Wydarzenia 10 sty 16:51 | Marta Kocoń
Bydgoskie centrum NATO będzie się rozrastać

Dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy, generał dywizji Wilhelm Grün/fot. Anna Kopeć

W 2018 roku odwiedziło nas prawie pięć tysięcy wojskowych i cywilów z 34 krajów – mówił dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy, generał dywizji Wilhelm Grün. Ubiegły rok podsumował na dzisiejszym (10 stycznia) spotkaniu w siedzibie centrum. Zapowiedział też nadchodzące zmiany.

– To wielka przyjemość powitać Państwa na noworocznym przyjęciu w JFTC w Bydgoszczy, w mieście, o którym często mówię, że to polska stolica NATO – rozpoczął dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), generał dywizji Wilhelm Grün.

Na spotkaniu obecni byli posłanka Ewa Kozanecka, senatorowie Andrzej Kobiak i Jan Rulewski, ks. bp Jan Tyrawa, wicewojewoda Józef Ramlau, wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz i zastępca przewodniczacego Rady Miasta, Lech Zagłoba-Zygler.

Łącznie pięć tysięcy przyjezdnych

Generał Grün podsumował miniony rok w JFTC. Wśród ważniejszych szkoleń wymienił m.in. ćwiczenia Brilliant Joust przygotowujące personel NATO do pracy w środowisku Crisis Establishment (500 uczestników) i Ćwiczenie Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej CWIX (ponad 1200 uczestników z 29 krajów).

W 2018 r. JFTC po raz pierwszy wspierało również ćwiczenia dla personelu wysokiego szczebla w łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze. – Dla nas była to szczególna rola, ponieważ mogliśmy się sprawdzić jako ambasadorowie Bydgoszczy, która jest naszą siedzibą, a tym samym Polski – mówił gen. Grün.

W grudniu centrum gościło ok. 650 uczestników szkolenia Citadel Bonus, w którym udział wziął Francuski Korpus Szybkiego Reagowania z  Lille.

Jak podkreślił dowódca, odbyło się wiele mniejszych szkoleń, a także eksperymentów, konferencji i warsztatów. – W sumie odwiedziło nas prawie pięć tysięcy wojskowych i cywilów z 34 krajów. Jest to wzrost w porównaniu z rokiem 2017, a to przełożyło się na większą liczbę klientów, na czym zdecydowanie skorzystali lokalni przedsiębiorcy – mówił.

W 2019 r. dowództwo obejmie Polak

Już wiadomo, że wkrótce centrum się rozwinie. Personel w ciagu dwóch–trzech lat rozrośnie się o 31 osób, z którymi do Bydgoszczy przyjadą ich rodziny. Docelowo będzie tu pracować 170 osób, mają zostać stworzone 22 dodatkowe stanowiska.

Generał Grün mówił także o planach JFTC na 2019 rok: odbędą się tu m.in. ćwiczenia przygotowawcze do misji w Afganistanie (trzy edycje) oraz dla osób wyjeżdżających do Iraku (dwie edycje). Centrum zorganizuje także szkolenia poza własną siedzibą – w ramach współpracy NATO z Gruzją oraz w Rydze.

23 maja JFTC będzie świętować 15. rocznicę powstania. – Zdecydowaliśmy, że będziemy obchodzić ją w kameralny sposób i połączymy ją z naszym dorocznym rodzinnym Dniem Międzynarodowym – mówił gen. Grün.

Centrum czeka takża zmiana dowództwa. W lipcu mijają trzy lata służby gen. Grüna. Jego miejsce zajmie polski generał, który jeszcze nie został wybrany. – Zaproponowałem, że mogę kontynuować moją misję tutaj przez następne trzy lata, jednakże nie została ona przyjęta – mówił żartobliwie obecny dowódca.

Wraz z nim odejdą również jego zastępca: generał brygady Ladislav Jung, szef sztabu, a także duża część pozostałego personelu. – Dla nas wojskowych to nic specjalnego, bo jesteśmy przyzwyczajeni do takiego cyklu pracy – tłumaczył gen. Grün. – Z własnego doświadczenia wiem, że dobrze, jeżeli ok. 2/3 personelu jest wymienianych rotacyjnie, odbywa się z korzyścią dla instytycji. Do tego czasu będziemy wykorzystywać możliwości wzmacniania więzi z naszym państwem goszczącym i miastem Bydgoszcz.

Wielkie obchody nad Brdą?

Kolejnym kluczowym wydarzeniem nowego roku będzie 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Prezydent Bruski zaproponował ministrowi obrony narodowej, żeby obchody zorganizować właśnie w Bydgoszczy. – Miasto może oczywiście liczyć na duże wsparcie z naszej strony – zadeklarował dowódca.

Podkreślał też wdzięczność za gościnność i wsparcie ze strony miasta i województwa. – Bez tego zaangażowania nasza misja byłaby znacznie trudniejsza, nie moglibyśmy osiągnąć tak wysokiej jakości szkoleń, a nasi pracownicy nie mogliby cieszyć się z tak wysokiej jakości życia, jaką mają tutaj do dyspozycji – mówił.

Dziękował także w swoim imieniu. – Muszę osobiście podkreślić wielką gościnność miasta, bo od dwóch i pół roku jest to mój dom. Za sześć miesięcy wraz z żoną wracamy do Niemiec po prawie 10 latach mojej służby za granicą. Myślę, że przystosowanie się na nowo do życia w Niemczech nie będzie łatwe – mówił.

– Będzie mi brakować Bydgoszczy, Polski i tej wyjątkowej gościnności. Życzę Państwu wszystkiego najlepszego w roku 2019 – zakończył.

Noworoczne spotkanie w JFTC oprawą muzyczną uświetniła Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji