Wydarzenia 16 lip 2022 | ak
Do nieprawidłowości dochodzi najczęściej na budowach. Inspektorzy pracy przeprowadzili kontrole

fot. OIS

W okresie od stycznia do czerwca Okręgowy Inspektorat Pracy przeprowadził 1589 kontroli na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wystawił 310 mandatów – poinformowano w czwartek (14 lipca) na konferencji prasowej. Z danych inspektorów wynika, że do nieprawidłowości dochodzi najczęściej na budowach i przy pracach na wysokościach. Inspektorzy zapowiadają też wizyty sprawdzające przestrzeganie przepisów w kancelariach prawnych i komorniczych.

Najczęstsze nieprawidłowości, z jakimi spotkali się inspektorzy w czasie czynności kontrolnych to brak środków ochrony indywidualnej, niewłaściwe urządzenia ochronne na rusztowaniach, a także brak zabezpieczeń stanowisk przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych na wysokości i w wykopach. 

- Przeprowadziliśmy w pierwszym półroczu 1589 kontroli, w trakcie których inspektorzy wydali 5204 decyzji administracyjnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. 5398 decyzji w kwestiach prawnych tj. m.in. wnioski i wystąpienia związane z urlopami, czasem pracy, umowami o pracę - mówił Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru.

Podkreślił, że aż 1089 decyzji było natychmiastowych, czyli takich, które związane są z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. Z tego aż 133 decyzje dotyczyły wstrzymania prac. - Czyli w tylu sytuacjach inspektorzy być może zapobiegli wypadkom przy pracy - wskazywał Adametz.

Inspektorzy nałożyli 310 mandatów na kwotę 359 600 złotych i skierowano również 21 wniosków o ukaranie do sądów. Adametz przypomniał o założeniach trzyletniej kampanii prewencyjno- kontrolnej „Budowa. STOP wypadkom!”, która rozpoczęła się w tym roku, a zmasowane kontrole w ramach akcji będą przeprowadzane dwa razy w roku

- Tylko w czerwcu Inspektorzy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przeprowadzili 38 kontroli, wydali 227 decyzji, z czego 145 natychmiastowych, wystawili 19 mandatów na kwotę 20 100 złotych - mówił.

W ramach autorskiego, pilotażowego programu inspektorzy będą przyglądać się również kancelariom prawnym i komorniczym. Sprawdzane będą m.in. formalności związane z zatrudnieniem i czasem pracy osób młodych.

Kierownictwo OIP zaapelowało również do pracodawców o zwrócenie uwagi na zbliżające się upały i uwzględnianie wysokich temperatur w procesie organizacji pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie napojów chłodzących, dłuższych przerw i skrócenia czasu pracy. W pomieszczeniach przydałaby się klimatyzacja, jednak na dzień dzisiejszy nie ma możliwości prawnej wydawania decyzji w tym zakresie.

- Montaż klimatyzacji w pomieszczeniach jest dodatkowym działaniem pracodawcy. Mam nadzieję, że w sytuacji zmieniającego się klimatu zostaną wdrożone prace przez ustawodawcę w tym zakresie - przyznaje Andrzej Bugalski, p.o. okręgowego inspektora pracy. 

 


Na podst. komunikatu prasowego OIP

ak Autor