Wydarzenia 21 lis 10:58 | Redaktor

Sejmowe komisje rekomendują odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera. Poseł PiS Tomasz Latos i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wciąż mają nadzieję, że korzystną decyzję podejmie jednak Sejm.

We wtorek (20 listopada) obradowały w Sejmie połączone Komisje Zdrowia oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży. Przez ponad godzinę argumenty za i przeciw utworzeniu UM w Bydgoszczy przedstawiali posłowie, strona rządowa oraz zaproszeni goście: przedstawiciele UMK w Toruniu, bydgoskiego Collegium Medicum, bydgoscy i toruńscy radni oraz prezydent Bydgoszczy.

Pod obywatelskim projektem zebrano blisko 160 tysięcy podpisów. Do Sejmu trafił w kwietniu 2016 roku. Po ponad dwóch latach udało się zwołać połączone komisje, aby go rozpatrzyć. Niestety, posłowie przyjęli wniosek o odrzucenie projektu.

Co ciekawe, w pierwszym głosowaniu posłowie zdecydowali o dalszym procedowaniu projektu, ale przewodniczący Bartosz Arłukowicz zarządził ponowne głosowanie, gdyż awarii uległy niektóre urządzenia do głosowania.

Kilka chwil po posiedzeniu komisji poseł Tomasz Latos (PiS) zamieścił na Facebooku wpis:

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Zdrowia i Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży rozpatrywano obywatelski projekt utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Niestety głosami 21 do 18 rekomendowano odrzucenie tej ustawy. Zabierając głos tłumaczyłem, dlaczego w Bydgoszczy jesteśmy za samodzielnością Collegium Medicum i wyraziłem poparcie dla projektu obywatelskiego. Głosy w dyskusji podzieliły się terytorialnie - przedstawiciele Bydgoszczy i sympatyzujący z nami byli za ustawą, a przedstawiciele Torunia i Włocławka przeciw. Teraz pozostaje czekać na rozstrzygnięcie całego sejmu.

Nadzieja umiera ostatnia.

Torun.wyborcza.pl cytuje z kolei prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego: – Rozmawiałem o sprawie z Bartoszem Arłukowiczem, przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia. Powiedział, że w Sejmie może być różnie. Nadzieja umiera ostatnia. Tego się trzymam.    

Toruńska Wyborcza pod tekstem o Uniwersytecie Medycznym w Bydgoszczy zamieszcza też sondę:

Zapis posiedzenia komisji - tutaj

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor