Wydarzenia 4 lis 2021 | ak
Nie bądź obojętny wobec bezdomnych

fot. Anna Kopeć

W ramach akcji Zima 2021/2022 ruszyła kampania społeczna „Bezdomność - nie bądź obojętny” dotycząca problematyki osób zagrożonych bezdomnością lub pozostających w kryzysie bezdomności. Eksperci podkreślają, że bezdomność nie jest wyborem, a społecznicy dowodzą, iż przekonanie, że jeśli ktoś trafił na ulicę, to sobie na to zasłużył, jest błędne.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu chce nie tylko zwrócić uwagę społeczną na problemy osób zagrożonych bezdomnością, ale też przekonuje, że osoby te potrzebują naszej pomocy – choćby takiej, że powiadomimy odpowiednie służby o kimś, kto śpi na ulicznej ławce, gdy temperatury są bardzo niskie.

Wprawdzie nie rozwiąże to problemu, bo niezbędne są systemowe programy – nie tylko te, które zapewniają bezdomnym łóżko w noclegowni, publiczną łaźnię i posiłki, ale takie, które pomogą wychodzić z bezdomności zgodnie z zasadą „housing first” (najpierw mieszkania).

Takie projekty są już realizowane w naszym regionie - mieszkania chronione i wspomagane działają m.in. w Bydgoszczy, Kamieniu Krajeńskim w powiecie sępoleńskim, Toruniu i Tucholi.   

Kampania świadomościowa została przygotowana pod auspicjami Wojewódzkiej Rady ds. Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego. Jej osią jest kilkudziesięciosekundowy klip opracowany na zlecenie ROPS przez działającą w Nowem nad Wisłą Fundację Aktywizacji i Integracji.

W ramach projektu powstaną również, materiały drukowane - informatory, plakaty i ulotki dotyczące szczegółów związanych z działalnością placówek udzielających pomocy i wsparcia osobom bezdomnym w naszym regionie. Materiały te zostaną przekazane m.in. instytucjom pomocy społecznej i publicznego lecznictwa, policji, komendom straży miejskiej i służbom kolejowym.

W Polsce i w Kujawsko-Pomorskiem liczba osób bezdomnych w ostatnim czasie maleje. Zgodnie z ostatnim badaniem (2019), w całym kraju jest ponad 30 tysięcy ludzi bez dachu nad głową. W naszym regionie 1,5 tys. osób. Jedna trzecia osób żyjących na ulicy znalazła się tam w wyniku konfliktu rodzinnego, jedna trzecia z powodu uzależnienia od środków psychoaktywnych, nieco mniej w wyniku eksmisji z miejsca zamieszkania.

W naszym regionie funkcjonuje 17 schronisk, 4 noclegownie i 5 ogrzewalni gotowych przyjąć jednocześnie 1 200 osób.  

 

źródło: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, zmiany red.

 

 

ak Autor