Wydarzenia 19 mar 2020 | Krzysztof Drozdowski
Od dziś wojsko oficjalnie wspiera policję w jej działaniach

mat. ilustracyjny/fot. Anna Kopeć

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego Minister Obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zezwolił na wykorzystanie pododdziałów Sił Zbrojnych do pomocy policji.

Od północy, 19 marca zostały wydzielone pododdziały Sił Zbrojnych, które na mocy porozumienia między Ministrem Obrony Narodowej a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji mają wspomóc policję. Pomoc ma dotyczyć zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Szczegółowe ustalenia w zakresie pomocy oraz stosownych ograniczeń zostaną dopiero uzgodnione. Jak zaznaczono na stronie MON-u, decyzja ta nie oznacza, że wojsko ma zostać użyte, do pilnowania porządku w miastach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że pododziały Wojska Polskiego mają zostać skierowane do wsparcia patroli na przejściach granicznych oraz w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny.

O komentarz poprosiliśmy dr nauk prawnych, specjalistę z zakresu prawa publicznego, Pawła Bałę z AHE w Łodzi:

- Decyzja Ministra Obrony z 18 marca 2020 r. w sprawie użycia oddziałów i poddodziałow Sił Zbrojnych RP do pomocy Policji, wydaje się racjonalna i zrozumiała. Jeżeli zestawimy liczbę policjantów w Polsce, która nie sięga nawet 100 tys. funkcjonariuszy z liczbą poddanych kwarantannie, a jest to już ok. 40 tysięcy obywateli,  to nikt nie ma złudzeń, że liczba poddanych kwarantannie, których należy kontrolować, będzie wzrastać. Do tego w największych miastach Policja od lat boryka się z problemem nieobsadzonych etatów. Poza tym formacja ta w pierwszej kolejności została powołana do zwalczania przestępczości i nadal musi realizować ustawowe obowiązki, których nie można zawiesić na czas zagrożenia epidemicznego. Straż Graniczna jak do tej pory dobrze radzi sobie z blokadą granic. Dodatkowo nie możemy wykluczyć, że Polska pójdzie drogą Włoch, Austrii i Republiki Czeskiej i wprowadzi limitowanie możliwości poruszania się jedynie do dojazdu do pracy, wizyt u lekarza, w aptekach i sklepach spożywczych. Takie są realia „stanu oblężenia epidemiologicznego”.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.