Wydarzenia 14 cze 2022 | ak
W Bydgoszczy kosimy tylko tam, gdzie jest to konieczne. Miasto stawia na łąki kwietne

„Nie jesteśmy leniwi. Trawnika nie kosimy celowo. Dokarmiamy pszczoły i motyle”. Tabliczki z takim napisem można spotkać w wielu miejscach w Bydgoszczy, gdzie nadal stosowana jest zasada, by kosić jak najrzadziej i tylko tam, gdzie jest to konieczne. Zmiany w zarządzaniu miejską zielenią realizowane są od 2020 roku.

Pierwsze koszenie w tym roku rozpoczęło się na początku maja. Podobnie jak w roku ubiegłym  zaplanowano tylko trzy koszenia. Prace obejmują 453 hektary zieleni.

Nadal stosowana jest zasada, by kosić jak najmniej i tylko tam, gdzie jest to konieczne. Wyższe trawniki znakomicie zatrzymują wodę, a w czasie ulewnych deszczy działają jak gąbka. Rzadsze przycinanie trawników pozytywnie wpływa na różnorodność biologiczną – pojawiają się inne gatunki roślin i zwierząt, w tym owadów, które mają lepsze warunki do bytowania.

Miasto wytypowało ponad 20 ha trawników, w których koszenie będzie ograniczone do minimum (tylko raz w roku, na jesień).W miejscach tych powstają naturalne zbiorowiska roślin, przekształcające się w miejskie łąki kwietne. Rośliny te sprzyjają zmniejszaniu hałasu i pochłaniają zanieczyszczenia z transportu. 

Pomysł łąk kwietnych w mieście spodobał się mieszkańcom, którzy sami proponują podobne rozwiązania w nowych miejscach m.in. w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku możemy zobaczyć efekt wysianej w ubiegłym roku łąki przy pętli tramwajowej na ul. Wyścigowej. Łąka jest alternatywą dla miejskich trawników. Zapewnia zwiększenie różnorodności gatunkowej roślin, jest także domem dla setek owadów i drobnych zwierząt. Łąka poprawia też estetykę okolicy.  

Są jednak miejsca, które wymagają odpowiednio większej pielęgnacji. Do takich miejsc można zaliczyć pobliże skrzyżowań, przejść dla pieszych czy przejazdów tramwajowych, czyli miejsca, w których bujna roślinność mogłaby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych oraz kierowców. Większym zakresem pielęgnacji objęte są też tzw. tereny zieleni reprezentacyjnej, np. Wyspa Młyńska czy Park Kochanowskiego. Wynika to ze względów estetycznych i utrzymania odpowiednich standardów tych miejsc. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku terenów poinwestycyjnych, gdzie ze strony inwestora wymagana jest większa pielęgnacja zieleni w okresie początkowym.

W Bydgoszczy kwietne łąki można zaobserwować w parkach: Jana Kochanowskiego, W. Witosa, przy głównych arteriach: ul. Wyszyńskiego i Solskiego. Bydgoszczanie w głosowaniu na BBO wzbogacili łąkami kwietnymi park nad Starym Kanałem Bydgoskim oraz pętlę tramwajową na ul. Wyścigowej. Na łące posiane są m.in.: cykoria podróżnik, kąkol polny, komonica zwyczajna, wiechlina łąkowa, szałwia łąkowa, świerzbnica polna, chaber driakiewnik, dziurawiec zwyczajny, złocień polny oraz ślaz dziki.

źródło i zdjęcia: Oficjalny Serwis Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

ak Autor