Wydarzenia 26 wrz 2018 | mk
Zielone światło dla rozbudowy filharmonii. Nowy plan przyjęty

wizualizacje MPU prezentowane podczas sesji Rady Miasta

Podczas dzisiejszej (26 września) sesji Rady Miasta radni przegłosowali przyjęcie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Dzielnicy Muzycznej. Tym samym rozbudowa Filharmonii Pomorskiej formalnie stała się możliwa.

Plan „Śródmieście - Filharmonia Pomorska” przygotowany przez Miejską Pracownię Urbanistyczną zakłada rozbudowę filharmonii od strony wschodniej, tj. od ul. Staszica. Nowy budynek miałby zostać połączony z dotychczasowym „na poziomie kondygnacji podziemnej l/lub kondygnacji nadziemnych”, a więc łącznikiem tak, by nie zasłaniać neoklasycystycznego budynku. Połączenie ma być „transparentne (np. przeszklone)” i jak najmniej ingerować w dawną architekturę. Zgodnie z przyjętą uchwałą możliwe jest też usytuowanie rozbudowanej części całkowicie poniżej poziomu terenu.

Planem objętych zostało 25 ha w rejonie ul. Chodkiewicza, Niemcewicza, Paderewskiego, Kołłątaja i Gdańskiej. Jak wyjaśniła szefowa MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska, większość objętych nim działek to właśność prywatna.

wizualizacje MPU

Przed głosowaniem przedstawiła radnym przykłady dobrze przeprowadzonej rozbudowy historycznych gmachów, np. budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu czy Centrum Nauki i Edukacji w Katowicach. Podkreślała, że gabaryty nowego obiektu nie mogą zdominować zabytkowej bryły, co także - odpowiednimi parametrami - określone zostało w uchwale.

Radni zaakceptowali nowy plan, odrzucając wszystkie zgłoszone do niego uwagi. Ich decyzję brawami przyjęli obecni na sali sesyjnej dyrektor Filharmonii Pomorskiej Maciej Puto, pełnomocnik dyrektora ds. inwestycji Elżbieta Krzyżanowska oraz melomani.

fot. nadesłane

Rada Miasta przyjęła też apel do samorządu województwa o sfinansowanie rozbudowy filharmonii. Przypomniano w nim jej renomę, wskazując jednocześnie na braki obecnego gmachu.

„Filharmonia mimo posiadania sali koncertowej o unikalnej i najlepszej w Polsce akustyce, nie jest w stanie spełnić standardów logistycznych, funkcjonalnych oraz organizacyjnych stawianych obecnie takim instytucjom w Polsce i w Europie. Powoli przestaje być konkurencyjna i atrakcyjna zarówno dla artystów, jak i melomanów” - czytamy w apelu.

Wśród problemów wymieniono m.in. brak odpowiedniej liczby izolowanych akustycznie sal prób, wind osobowych i towarowych, profesjonalnych magazynów i systemów transportu instrumentów, toalet dla muzyków i dla publiczności, garderób o właściwym standardzie dla dyrygentów i solistów.

Poza tym nowy gmach miałby zostać wzbogacony m.in. o pomieszczenia restauracyjno-usługowe, rozwiązany miałby zostać problem miejsc parkingowych dla melomanów poprzez stworzenie parkingu podziemnego.

Przyjęcie nowego miejscowego planu zagospodarowania to dopiero pierwszy krok do rozbudowy. Do rozwiązania pozostają kwestie prywatnej własności części terenu pod inwestycję. W trakcie rozmów w tej sprawie jest Urząd Marszałkowski, organ prowadzący filharmonię.

mk Autor