Wydarzenia 4 maj 2020 | mk
64-latka z Białych Błot nie zmarła na COVID-19 [OŚWIADCZENIE]

fot. ilustracyjna, Pixabay

W poniedziałek (4 maja) w porannym raporcie urząd wojewódzki informował o kolejnej ofierze wirusa w regionie - mieszkance Białych Błot. Wojewódzki Inspektor Sanitarny prostuje jednak tę informację i przeprasza za błąd.  

Jak czytamy w oświadczeniu, „zgon u 64-letniej kobiety z Białych Błot został błędnie zakwalifikowany jako podejrzenie zgonu z powodu SARS-CoV-2”. Kobieta zmarła 2 maja, a lekarz dyżurujący podczas nocnej i świątecznej opieki w Bydgoszczy podejrzewał, że powodem śmierci był COVID-19. Tego samego dnia rodzinie kobiety pobrano próbki do badań - wszystkie wyniki są ujemne.

Podejrzenie zgonu wywołanego chorobą zakaźną nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem zgonu spowodowanego SARS-CoV-2. W takich przypadkach zachowuje się jednak wszelkie środki ostrożności ze względu na bezpieczeństwo innych osób” - zapewnia inspektor. „Uprzejmie przepraszamy za zaistniały błąd, łącząc się z rodziną w bólu po utracie członka rodziny!”

W popołudniowym (4 maja, 16.30) raporcie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego kobieta jednak nadal jest ujęta wśród osób, które zmarły w regionie z powodu COVID-19 (liczbę ofiar wskazano jako 30).

Całe oświadczenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego publikujemy poniżej.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy informuje, że w związku z zakwalifikowaniem podejrzenia zgonu z powodu choroby zakaźnej jako „inne koronawirusy jako przyczyna chorób sklasyfikowanych gdzie indziej” (wynikającego z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 grudnia 2019 r. w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu), zgon u 64-letniej kobiety z Białych Błot został błędnie zakwalifikowany jako podejrzenie zgonu z powodu SARS-CoV-2.

Po informacji ze strony lekarza, pełniącego dyżur podczas nocnej i świątecznej opieki w Bydgoszczy w dniu 2 maja br., który podejrzewał zgon z powodu choroby COVID-19, członkom rodziny w trybie ekspresowym wykonano testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 (w tym samym dniu – 2 maja br. – wyniki wszystkich pobranych wymazów okazały się ujemne).

Podejrzenie zgonu wywołanego chorobą zakaźną nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem zgonu spowodowanego SARS-CoV-2. W takich przypadkach zachowuje się jednak wszelkie środki ostrożności ze względu na bezpieczeństwo innych osób.

Uprzejmie przepraszamy za zaistniały błąd, łącząc się z rodziną w bólu po utracie członka rodziny!

 

mk Autor