Wydarzenia 3 cze 15:57 | Marta Kocoń
Opiekunka ze „Słoneczka” jednak nie jest zakażona? Nowe informacje [AKTUALIZACJA]

fot. ilustracyjna, Pixabay

178 osób zostało poddanych kwarantannie po wiadomości o zakażeniu opiekunki z miejskiego żłobka „Słoneczko”. Sanepid informuje jednak, że wykonane przez nich badanie pod kątem koronawirusa dało wynik ujemny.  Trwa oczekiwanie na wynik kolejnego.

Kierowniczka placówki 1 czerwca wieczorem poinformowała Sanepid, że jedna z opiekunek otrzymała pozytywny wynik testu. Więcej czytaj tutaj.

Służby sanitarne w porozumieniu z dyrekcją natychmiast zdecydowały o zamknięciu „Słoneczka”. Rozpoczęły też dochodzene epidemiologiczne „mające na celu przeprowadzenie wywiadów, ustalenie wszystkich osób z kontaktu, objęcia ich kwarantanną i zleceniu wymazów u tych osób” - informuje nas Olga Radkiewicz, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Łącznie kwarantanną objętych zostało 178 osób: pracowników żłobka i ich rodzin oraz dzieci z rodzinami.

Niewykluczone jednak, że opiekunka nie jest zakażona koronawirusem. Tak pozwala sądzić nowe badanie.

- W dniu wczorajszym pobrano ponowny wymaz od potencjalnie zakażonej opiekunki oraz od jej całej rodziny. Badania przeprowadzone w Laboratorium WSSE w Bydgoszczy dały wynik ujemny u wszystkich tych osób - wyjaśnia rzeczniczka. - W celu weryfikacji tego badania od opiekunki pobrano w dniu dzisiejszym ponowny wymaz, badanie jest aktualnie wykonywane. Wyników można spodziewać się w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Trwają też badania osób, które miały najbliższy kontakt z opiekunką. 2 czerwca pobrano 100 wymazów. - Po uzyskaniu informacji na temat wyników badań podejmowane będą dalsze kroki. W przypadku uzyskania informacji o ujemnych wynikach, osoby te będą miały sukcesywnie znoszony obowiązek odbywania kwarantanny - informuje Olga Radkiewicz.

Zarówno dyrektor Zespołu Żłobków Miejskich, jak i Sanepid pytaliśmy drogą elektroniczną, czy pierwsze badanie opiekunki, na podstawie którego poinformowano o sytuacji służby sanitarne, zostało wykonane komercyjnie, metodą RT PCR. Nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi.

AKTUALIZACJA, 18.30. Trzecie badanie kobiety dało wynik ujemny - nie jest zakażona. Więcej czytaj tutaj.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji